7 Ocak 2016 Perşembe

BUYUME HORMONU (BH)


                                                   
Yeni yıl bütün coşkusu ile başladı. Not to do listem devreye girdi. Deneyimleyeceklerimiz için heyecanla ilk adımı attik bile. 365 yeni gün insanın hayatına iki kere ekleniyor her ne kadar ikiside aynı 365 gün olsa da .
Kutlamalar en az iki kere.
Biri yılbaşı, diğeri de doğduğumuz an. 

Sosyal medya olsun, whatsupp grupları olsun ya da bir çok farklı yöntemlerle bu özel günde kutlamalar alıyoruz. Insan ne mutlu oluyor o anlarda, enerjisi nasıl da kıpır kıpır oluveriyor. Hemde ekstra bir çaba sarfetmeden. Sonra bütün kutlayanları görmezden gelip kutlamayanlara aklımız takılıveriyor. İşte bunu fark ettiğim an “büyüme hormonu”  konusu blog yazısı olmaya aday oldu ve biraz google hazretleri aracılığıyla araştırdım.
Vücudumuzda organların birbiri ile haberleş­mesini ve genel hücre faaliyetlerini düzenleyen aracı (ulak) moleküller vardır. Bunlara hormon diyoruz. Büyüme hormonu( BH ) da vücudumuzdaki pek çok hormondan biri. Bu hormon beyinde bulunan hipotalamus ve hipofiz bölgelerince üretim ve düzenlemesi yapılarak kana salgılanır. Büyüme Hormonu Eksikliği (BHE), enerji düşüklüğü, halsizlik, yorgunluk, uyku problemleri, şişmanlık, kas kitlesinde azalma, yağ kitlesinde artma, sosyal ilişkilerde zayıflama, evlilik veya iş hayatı ile ilgili sorunları çözmede zorluk, içe kapanma, endişe, umutsuzluk ve depresyona sebep oluyormuş.


Bu eksiklikleri düşününce içim bir tuhaflaştı. Neden mi? Çünkü hayatımıza giren bir çok insan/olay/an var. Bunlardan bazıları bizde dolaylı mecazi BH etkisi yaratıyor. Heyecanlanıyoruz, kalp ritmimiz artıyor, coşuyoruz haliyle yükseliyoruz. Bazen de oturup ağlıyor, can acımızdan nemalanıp büyüyoruz. Bu hislerin eksikliklerinde de aynen bu söylenenleri yaşadığımı farkediyorum. Hemen dönüp listeme bir baktım. Ne listesi mi? IYI KI VARSIN! Listesi. Biliyorum normal değilim, insanın diyet listesi, ilaç listesi, egzersiz listesi, alışveriş listesi filan olur ama bende bu var. Önemli bir liste olduğu fikrindeyim. Küçük yaşlardan beri bu listeye bazı anlar ve isimler yazarım. Çok kalabalık değil listem ama beni büyütenlerin hakkını vermem lazım. Hatta bazılarının yanında yıldızlar bile vardır.

Peki ne yapar hayatımızdaki manevi BH… Farkettirir. Tokatlar. Güldürür ve ağlatır.  Duygu gücü yüksek olmadan listeye girmek pek mümkün değildir. Doğal olarak anneciğim ve babacığım bu listenin ilk sırasındalar çünkü onlar beni bu dünyaya getirdiler.Tanrı’m da bu listenin ilk sırasında çünkü bana nefes üfledikten sonra bir yüreğe ev yaptı beni ve tüm bunları yaşamam için evrene teslim etti. Ondan sonra her dönüm noktam, her kendimi farkettiğim an, olay, kişi listeme seneler içinde eklendi. Hiçbiri için ah çekmem hep iyi ki var/oldu dediğimi fark ettiğimde listemin adı IYI KI VARSIN listesine dönüştü. Sizlerde belki benim bu yazımdan esinlenerek kendi listelerinize bir bakarsınız. Acıyla karışık yüzünüzde gülücük olanları belki bir kaç damla gözyaşı ile anar, kalbinizi mutluluktan patlatan anları bir kez daha hatırlar ve iyi ki varlar dersiniz kimbilir.

Ama üzülmeyin bunların eksikliğini çekenlerdenseniz dışarıdan tedavi amaçlı büyüme hormonu  iğnesi edinebilirsiniz.
 

Bu vesileyle senenin ilk yazısında beni ben yapan listeme teşekkürü bir borç bilirim. IYI KI VARSINIZ BUYUME HORMONLARIMJ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder